Londýn

15. 01. 2019
/
Travel

Tak jsem se končně dostala k tomu vám sepsat něco málo o našem předvánočním výletě do Londýna.
Londýn je docela drahý sám o sobě a navíc jěště v tento čas před Vánoci, takže když jsme asi 3 týdny před datem, kdy jsme chtěli vyrazit, začali shánět letenky, cena nás trochu zaskočila, takže pokud plánujete cestu před Vánoci, tak určitě doporučuji hodně předem. Letenky jsme klasicky kupovali přes www.letuska.cz a hotel jsme bookovali ve stejný čas přes www.booking.com.
Letěli jsme přímým letem, schválně jsme si vybrali let, abychom přiletěli ráno a naopak odlétali večer. Přiletěli jsme na letiště Heathrow a do centra jsme se dostali metrem za 12 liber a trvalo to kolem 40 minut. My jsme pouze jednou přesedli a hotel jsme měli přímo u Toweru.
Co se týče hotelu jmenoval se CitizenM Tower of London Hotel, byl sice trošku dražší, ale byl v centru, přímo nad metrem a měl neskutečný výhled na Tower a Tower Bridge. Nahoře v hotelu byl Sky bar, takže jsme ani večer neměli potřebu kamkoliv chodit.

Co se týče prozkoumávání města a výletů, já už v Londýně byla a tak jsem příteli chtěla ukázat takové ty klasické místa jako je Tower Bridge, London Eye, Big Ben Buckinghamský palác apod.
Každopádně vám chci dát tipy na ne tolik profláklé věci.

Většinou jsme všude chodili pěšky, takže jsme aspoň vždy narazili na nějaká nová a hezká místa a občas jsme jeli pár zastávek i metrem. Metro je sice obrovské, ale když si na to pak zvyknete, je to fajn pomocník.
Určitě doporučuji stáhnout aplikaci Get Your Guide a tam najdete plno tipů na výlety nebo místa a můžete tam vše rovnou i zarezervovat a koupit.

Jedna z věcí, které doporučuji je Sky Garden, my jsme bohužel neměli štěstí, protože bylo každý den plno, ale vypadalo to nádherně.
Pokud máte rádi výhledy na město, doporučuji budovu Shard, je nejvyšší v Londýně a je z ní kouzelný výhled. My jsme si zabookovali vstupenky den předem právě v té aplikaci, stálo to 1000,-Kč na osobu a byl v tom i welcome drink, každopádně nahoře je bar a tam si kdyžtak můžete cokoliv dát. Přišli jsme hned ráno po otevření, aby nebylo hodně lidí a užili jsme si nádherný výhled na celé město.


Pokud milujete dobré jídlo s výhledem, tak doporučuji restauraci Duck&Waffle, kde si můžete dát nejen třeba snídani, ale funguje to tam až do ranních hodin. Nicméně doporučuji přímo na jejich stránkách zarezervovat, my objednávali dva dny dopředu a měli jsme štěstí na jeden jedniný ranní termín.


Další dokonalé místo na jídlo je Coppa Club, kam se nám bohužel nepodařilo jít, protože měli plno, ale pokud ještě jednou někdy pojedeme určitě se tam chci podívat. Sedíte v takovém proskleném iglů a koukáte přímo na Tower Bridge, je to nádherné.
No a pak a klasicky doporučuji zajít kamkoliv na Fish&Chips a pivo:)
My jsme moc nikde po jídlech nevysedávali, takže v tomto vám moc neporadím, chtěli jsme vše stihnout, takže u nás hlavně fungoval místní Street food, třeba na trzích u London Bridge, což bylo taky skvělé a pak sendviče z Pret a Manger:)
Pokud máte rádi ojedinělé kavárny mám pro vás dva tipy, já jsem na ně narazila na instagramu a chtěla jsem se tam podívat. První je The Peggy Porschen Cakes, v té jsme si dali naprosto úžasný muffin a kafe a ve druhé The Ivy Chelsea Garden bylo bohužel plno, ale jídlo tam vypadalo skvěle, takže mohu doporučit na vyzkoušení. 


A pak tu mám pro vás jeden tip, kam za krásným výhledem na Katedrálu sv.Pavla. V nákupním centru One New Change vyjedete výtahem až na střechu, je to vše zadarmo a budete mít krásný výhled na město a skoro bez lidí. 


Pokud navštívíte Londýn v zimních měsících, tak si můžete na spoustě míst zabruslit. My jsme byli u Přírodního Historického muzea a tam to bylo nádherné, krásný výhled, buď si to můžete koupit předem a nebo na místě. Vždy je to na jednu hodinu a i s půjčením bruslí to stojí 16 liber na osobu.


Další, co tu můžete zažít právě v zimě je Winter Wonderland v Hyde Parku, což je obrovský zábavní park s kolotoči, hrami, stánky s jídlem, pitím, posezením, je tu velké ruské kolo, můžete tu bruslit a nebo navštívit nějaké divadlo nebo muzikál. Vstup je zadarmo a jenom pak platíte u atrakcí apod, každopádně tu jde všude platit kartou. Musím říct, že to měli opravdu nádherné udělané a úplně jste si připadali jako v pohádce.


Co se týče města, já jsem byla moc ráda, že jsme Londýn navštívili před Vánoci, protože celé město bylo nádherně vyzdobeno, každá kavárna, restaurace, obchod, stánky kolem řeky, menší trhy u London Eye a nejkrásnější byla Regent Street, Oxford Street a Carnaby, tam na vás absolutně dýchla vánoční atmosféra.


No a teď k tomu, na co jste se nejvíce ptali a to na návštěvu Warner Bros. Studia Harryho Pottera.
Pokud jste stejný milovník jako já, znáte skoro vše nazpaměť a viděli jste každý díl aspoň desetkrát, bude to pro vás neopakovatelný zážitek.

Jsou tam rekvizity z filmů, různé pokoje, scény, hůlky, košťata, vysvětlené některé efekty, můžete si sami zakouzlit,ocitnout se na nástupišti 9 a tričtvrtě, vidět Hogwarts express, zmenšeninu Bradavic, dům kde bydlel Harry, Příčnou ulici, Zapovězený les i s pavouky a třeba si tu můžete dát i klasický máslový ležák. K tomu všemu patří velký obchod, kde si koupíte hůlky všech představitelů, oblečení, šály, ale i třeba Bertíkovi lentilky různých chutí a ano, je tam i třeba ušní maz a další příchutě. Zkrátka vás to tady absolutně vtáhne do děje a je to úžasný zážitek.

Nicméně Harryho jsem objednávala měsíc dopředu přes již zmiňovanou aplikaci, kde si vyberete den a čas a stálo to 2500,-Kč na osobu. Byl v tom vstup a odvoz. Dopravu jsme si zvolili autobusovou z nádraží Victoria. Cesta trvala hodinu a půl a na samotném místě jsme byli 4 hodiny a věřte, že to stačí a vše se dá hezky stihnout.

Tak doufám, že jsem na nic nezapomněla a že vám to bude aspoň trochu nápomocné při vašich toulkách Londýnem:)